Nie bój się prosić o radę czy pomoc

Nie bój się prosić o radę czy pomoc

Podjęcie studiów często wiąże się z dużą niepewnością, a nowe otoczenie, nowe obowiązki, nowa rzeczywistość bywa czasami trudniejsza, niż sobie to wyobrażaliśmy wcześniej. Natomiast w obecnej rzeczywistości pandemicznej dodatkową barierą jest zdalny tryb nauczania, brak możliwości rozmowy czy wymiany doświadczeń oraz brak kontaktu „twarzą w twarz”. Zmiany te niekiedy uniemożliwiają wypracowanie konkretnych rozwiązań pomocnych w radzeniu sobie ze stresem studiowania.

Aby poradzić sobie z wieloma nowymi sytuacjami i różnymi wyzwaniami trzeba wykazać się sporą dozą wytrwałości i odwagi. I to właśnie odwaga pozwala między innymi pytać różne osoby o zdanie, prosić o wskazówki i radę czy pomoc i wsparcie.

 

Łatwiej znajdziesz rozwiązanie swoich problemów jeśli:

 

1. Będziesz zadawać pytania. Masz do tego pełne prawo. Pytanie nie jest oznaką niewiedzy, lecz ciekawości, otwartości i dociekliwości.

2. Poprosić o pomoc. Nie ma nic złego w proszeniu o wsparcie i pomoc, Wbrew pozorom nie jest to oznaką słabości, lecz sposobem na znalezienie efektywnego sposobu zaradczego w problemowej sytuacji.

3. Prosić o radę. Zarówno w sprawach typowo uczelnianych, jak również mieszkania w nowym mieście, czy funkcjonowania i nowych obowiązków.

 

Szybciej i łatwiej znajdziesz rozwiązanie trudnej sytuacji, jeśli umiesz zidentyfikować swoje potrzeby, co jest ważne nie tylko dla studenta pierwszego roku. Łatwiej i szybciej uporasz się z trudnościami, jeśli odważnie postawisz pytanie, poprosisz o radę lub pomoc.

A możliwości masz sporo. Możesz zwrócić się do opiekuna roku czy grupy, konkretnego wykładowcy, do osób pracujących w dziekanacie lub innych komórkach naszej uczelni, a także do władz instytutu oraz uczelni. Możesz także skorzystać ze wsparcia oferowanego przez Akademickie Centrum Wsparcia i Doradztwa lub Pełnomocnika ds. Osób z Niepełnosprawnością.

https://www.pwsz.elblag.pl/e-pomocnik-psychologiczny/

https://www.pwsz.elblag.pl/strefasn-pomoc-psychologiczna.html

https://www.pwsz.elblag.pl/uczelnia-bez-barier.html

https://www.pwsz.elblag.pl/niezbednik-dla-studentow-z-niepelnosprawnosciami.html

 


Data publikacji: 12 marca 2021


Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu
Przewiń do góry